İş Ortaklarımızın başarısı, NicEye IT Counsulting olarak bizim başarı hikayelerimizi oluşturmakta. Efektif, değer katan, güvenli, yeni ve yaratıcı çözümleri, İş Ortaklarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak sunuyoruz. Hizmetlerimize ve Çözümlerimize örnek Başarı Hikayelerimizden birkaçını paylaşıyoruz.


 
 
 
 
IP Telefon
 
Türkiye’de IT Altyapısını kurarken, Genel merkez ve Mağazalarda, Samsonite Global IT Altyapı standartlarına uygun olarak IP telefon çözümünü oluşturduk. Genel Merkez’de ve tüm Mağazalarda uyguladık ve halihazırda desteğini vermekteyiz. Çözümde, Cisco Call Manager ve Cisco IP Phone kullandık.
Pfizer İlaçları’nın Global standartlarına uygun bir şekilde Service Desk telefon alt yapısını ve ITIL standartlarında profesyonel raporlamasını dizayn ettik. Çözümde Asterisk altyapısı ve Cisco IP Phone kullandık.
 
 
 
 
Network Altyapı Kurulumu
 
İş Ortaklarımızın Global Merkezleri ile Türkiye ofisleri arasındaki WAN Bağlantısının optimizasyonunu sağlamak adına, WAN Optimizasyon çözümü uyguladık. Çözümü Riverbed ürünü ile oluşturduk.
İstanbul’da merkezi ile farklı şehirlerdeki ofisleri arasında noktadan noktaya bağlantı sağlayacak bir çözüm oluşturduk. Projemizde, G.SHDL, Leased Line alt yapısında Cisco ürünlerini kullandık. Birçok yeni ofis kurulumlarında ve kablolama altyapısı yenilemelerinde kablolama projeleri yaptık.
450 odalı, aynı alanda farklı dört binanın olduğu otelde Wireless altyapı projesini başarıyla gerçekleştirdik. Çalışmanın dizaynı, planlanması, kablo altyapısının döşenmesi ve Access Point’lerin konfigürasyonunu yaptık. Çözümde Cisco Aironet 1200 Series Access Point’ler tercih edilmiştir.
Merkezinde birçok kritik sistemlerin çalıştığı, 7/24 çalışan fabrikanın olduğu kampus alanında bulunan 5 adet network dağıtım merkezinin düzenlemeleri kalabalık bir ekiple 1 gece içerisinde tamamladık.
 
 
 
 
Sistem Odası Altyapı Kurulumu ve Düzenlemesi
 
Müşterimizin yeni genel merkez kurulumu sırasında amaçladığı, sistem odasını da genişletme ve daha profesyonel bir altyapı kurulması projesinde, tüm yapıyı en ince ayrıntısına kadar planlayarak genişlemeye uygun modern bir sistem odası oluşturduk. Projemizde sistem odası soğutma, yangın ve su baskını önlemlerini içeren, aynı zamanda tüm bu tehlikeleri gözetleyen izleme sisteminin de kurulumunu yaptık. Çözümümüzde NetBotz izleme ve uyarı sistemlerini kullandık.
Müşterimizin genel merkez ve fabrika ofislerinde bulunan sistem odalarının düzenleme ve yenilemelerini yaptık. Projemizi, öncesinde analiz ve planlama aşamalarından sonra iki gecelik bir çalışmayla tamamladık. Çalışma içeriğinde, sistem odalarının network ve sunucu kabinetlerinin düzenlenmesinin yanı sıra sunucuların ve network cihazlarının temizliği de yer almaktadır.
 
 
 
 
IT Altyapı Kurulumu
 
Bu projemizde, büyüme döneminde olan bir müşterimizin, büyümenin paralelinde getirdiği tüm altyapı ihtiyaçlarını adresleyecek bir çözüm oluşturduk. Projemizde, müşterimizin ofisinde network altyapı kurulumu, sistem odası kurulumu, Domain yapısı oluşturulması, son kullanıcı sistemlerinin standartlarının belirlenmesi, dosya paylaşım yapısının oluşturulması , yazıcı parkurunun oluşturulması gibi gereksinim duyulacak tüm ihtiyaçları kapsayan bir çalışma yaptık.

Müşterimizin kullandığı sistemlerin eski teknoloji oluşundan dolayı gereksinim duyduğu tüm ihtiyaçları karşılayan bir çözüm oluşturduk. Projemiz kapsamında, MDaemon’dan Microsoft Exchange 2010’a geçiş, Active Directory 2003’ten 2008’e yükseltme, Share Point 2010 kurulumu gibi bir çok güncelleme işlemleri yapılmıştır.

Tüm çalışma kapsamında, projenin planlaması, müşterimizin yapısına uygun şekilde tasarlanması, işlemlerin gerçekleştirilmesi, sonrasında müşterimizin tüm ofislerindeki kullanıcı desteği bizler tarafından yapılmıştır. Projemizde Microsoft Exchange Server 2010, Microsoft SharePoint 2010, Windows Server 2008 Active Directory kullanımı tercih edilmiştir.
 
 
 
 
VMWare Sanallaştırma ve Konsolidasyon
 
Projemizde müşterimizin 60 fiziksel sunuculu parkurunun sanal altyapıya geçişi yapılmıştır. Projemiz başlangıcından önce, en ince teknik detaylara kadar planlama yapılmış ve geçiş detayları müşterimizin Global IT Altyapı ekiplerine sunulmuştur. Global IT ekipleriyle birlikte fikir paylaşımları yapılarak en optimum çözüm oluşturulmuştur.

Çalışmalarımız sırasında müşterimizin sunucu kabinet düzenlemesinden, tüm sistemlerin sanal yapıya geçirilmesine kadar tüm teknik ve operasyonel işlemler ekiplerimiz tarafından yapılmıştır. Projemizde, HP ProLiant DL580 G5 sunucular, HP StoageWorks MSL6000 Tape Library, VMWare ESXi, VMWare Virtual Center, EMC Clariion CX4-120 SAN, Cisco SAN Switch kullanılmıştır.

Intel Inovasyon Merkezi Altyapı ve Sanallaştırma Laboratuarı Kurulumu Projemizde, Intel Türkiye ofisinde, HP, IBM, Dell sunucuları üzerine VMWare Sanal Altyapı kurulumları yaparak Intel’in desteklediği yazılım firmalarının ürünlerini farklı altyapılarda test edebileceği demo ortamı oluşturduk.

Kurulumlar sonrasında, tüm proje boyunca, aynı zamanda firmalara IT Altyapı desteği verdik. Projemizde kabinet düzenlemesinden, firmaların sistemler üzerinde kuracağı programların kurulum desteğine kadar olan tüm süreçlerde aktif rol aldık.
 
 
 
 
EMC SAN Veri Depolama ve Yedekleme Çözümleri:
 
1. Dünya genelinde birçok ülkede merkezi, yüzbinlerce çalışanı olan müşterimizin Türkiye merkezinde geçilecek olan SAN altyapısı için global standartlarına uygun çözüm oluşturduk. Planlama aşamalarında, ürün seçiminde ve kapasite belirlenmesinde firmanın veri büyüme oranlarını hesaplayacak yöntemler kullanarak ihtiyacı net olarak belirledik. Çözümümüzde, tümü fiber bağlantılı olmak üzere, EMC Clariion CX4-120 SAN, Çift Cisco SAN Switch ve tüm sunucularda çift Host Bus Adapter kullandık. Aynı zamanda HP StorageWorks MSL6000 Tape Library ile SAN Switch fiber bağlantılı tape yedekleme yöntemini devreye aldık.

2. Halihazırda verilerini HP MSA2000 Storage üzerinde tutan ve yakın zamanda IT Altyapı olarak büyüme planları yapan müşterimizde, uzun vadede ihtiyaçlarını karşılayabilecek SAN çözümü oluşturduk. Çözümümüzde, müşterimizin halihazırdaki yapısına entegre edilebilecek iSCSI destekli SAN tercih ettik. Projede EMC VNXe Series SAN ve Cisco Catalyst 3650 Series Gigabit Switch kullanımı tercih edilmiştir.

3. İstanbul’da genel merkezi ve 2 farklı ilde mağazaları olan müşterimizin mağaza verilerinin yedekleme ihtiyacına çözüm olacak birden fazla teknoloji ve senaryoları da değerlendirerek, test ederek en uygun çözümü oluşturduk. Çözümümüzde, ileriki süreçte mağaza sayılarının da artacağını planlayarak tüm verilerin genel merkezde toplanacağı ve burada yedeklenebileceği bir yapı oluşturduk. Projemizde HP D2D StoreOnce Backup System ve HP StorageWorks MSL2024 Tape Library kullandık.

4. Sanal altyapıya geçiş ile birlikte veri depolama altyapısını ve sunucu parkurunu genişletmeyi planlayan müşterimizde, tüm çözümleri ve kurulumları içeren paket bir proje gerçekleştirdik. Projemizde, müşterimizin tüm sunucu yapısını yenileyerek sanal yapıya geçirmenin yanı sıra veri depolama kapasitesini de yeni nesil bir ürün ile geliştiren bir çözüm uyguladık. Projemizde, HP ProLiant DL380 G7 Servers, HP StorageWorks P2000 SAN, VMWare ESX 5.0 ürünlerini kullandık.

5. Üretim tesislerinde kritik sistemleri barındıran müşterimizde, Database Veri Yedeklerini, Genel Merkezi’ne aktarabileceği bir yedekleme çözümü oluşturduk. Bu projemizde, EMC Clariion CX4-120 SAN ve EMC Avamar Data Store ürünlerini tercih ettik.

6. Müzik kanalı olarak faaliyet gösteren müşterimizde, Türkiye’deki stüdyosundan canlı yayın yapacak altyapının depolama birimini oluşturduk. Altyapının sıfırdan oluşturulacak olmasından dolayı, detaylı analizler sonrasında, müşterimizin ihtiyacına ve bütçesine uygun optimum çözümü belirledik. Projemizde QNAP SAN, DELL Switch ve HP ML Server ürünlerini tercih ettik.

 
 
 
 
IT Altyapı ve Değişim/Aktarım Projeleri
 
Hizmet verdiğimiz müşterilerimizin IT Altyapı alanındaki tüm projelerinde onlara kaynak sağlayarak;

- 1000 çalışanlı saha teşkilatının şirket tarafından sağlanan ADSL hatlarının bir servis sağlayıcıdan başka bir servis sağlayıcıya aktarımı projesinde, esnek kaynak planlamasıyla Service Desk’imiz ile 7/24 uzaktan kurulum desteği,

- Envanter ömrü dolmuş Laptop Değişimi Projesi’nde, bu projeye atanmış özel bir proje ekibiyle farklı illerden laptop’ların toplanması, yedeklenmesi ve yeniden kurulumu gibi baştan sona tüm aşamları içeren kaynak desteği,

- Son kullanıcının sisteminin baştan sona değişimini içeren projede, planlama aşamasından ve sonrasında kullanıcı desteğine kadar olan tüm adımlarında özel ve iş akışına göre esnek yapılandırılmış kaynak desteği, gibi kapsamlı ve özel projelerde servis himeti vermekteyiz.

Müşterilerimiz için yaptığımız tüm projelerimizde, planlama aşamasından raporlamasına kadar tüm adımlarda destek olur ve tüm projelerde o projeye atanmış ekipler oluştururuz.

Projelerimizde, işin gereksinimi olan tüm yazılım ve raporlama sistemlerini biz oluşturur ve müşterimizin de kullanımına açarız. Projeler esnasında oluşturduğumuz bir çok sistem, proje sonrasında da bir çok müşterimizde halihazırda kullanılmaktadır.
Copyright ©2013. All Rights Reserved.
^ Başa dön